Vodík má budoucnost! Počítají s ním ve svých plánech takřka všechny státy světa

Zdroj: Pixabay

Existuje několik způsobů, jak odstranit či snížit uhlíkové emise. I když všechny tyto technologie jsou zatím v raných fázích vývoje nebo implementace, státy po celém světě už mají s vodíkem velké plány. Jaké země už zveřejnily své iniciativy a které zatím nad vodíkem ani nepřemýšlí?

Vodík jako vektor energie nedávno upoutal pozornost světa díky jeho šetrným vlastnostem. Mnohamiliardové investice se podle webu H2 Bulletin hrnou do zelených a modrých vodíkových projektů po celém světě a vodík je aktuálně považován za jedno z nejlepších řešení v boji proti emisím v odvětvích těžkého průmyslu, jako je ocelářství. Má schopnost přímo řešit emise nahrazením fosilních paliv a doplňuje obnovitelnou energii.

Kdo co slíbil?

Emise uhlíku jsou vážným problémem. Mnoho zemí se nyní dohodlo na nastolení uhlíkové neutrality a stanovily si časový rámec postupu. Bhútán a Surinam jsou v současné době zatím jediné dvě země, které už dosáhly vytouženého stavu.

Generální tajemník OSN António Guterres ve svém projevu z listopadu 2020 uvedl, že EU, Japonsko a Jižní Korea přislíbily uhlíkovou neutralitu do roku 2050, spolu s více než 110 dalšími zeměmi. Dále prohlásil, že do začátku roku 2021 přijmou země vypouštějící více než 65 procent celosvětových emisí CO2 a zahrnující více než 70 procent světové ekonomiky ambiciózní závazky v oblasti uhlíkové neutrality.

Dne 7. října 2020 pak podpořil Evropský parlament dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a stanovil cíl snížení emisí o 60 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Poslanci nyní žádají, aby byla stanovena prozatímní meta k splnění do roku 2040, zajišťující hladký postup ke konečnému cíli.

Výzkumný tým specializovaného magazínu H2 Bulletin zveřejnil aktuální seznam zemí podle jejich vodíkových plánů a příslibů. Celou si jej můžete prohlédnout zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *