V Paříži plánují až 600 taxíků na vodík

Zdroj: Nbkf, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Společnost HysetCo koupila pařížského provozovatele taxislužby Slota a chce flotilu 600 vozů na naftu postupně nahradit vodíkovými automobily Toyota Mirai. Letos plánuje postavit i dvě nové vodíkové čerpací stanice.

Společnost HysetCo se objevila na vodíkové scéně počátkem roku 2019, kdy Air Liquide, největší výrobce průmyslových plynů na světě, a firmy Idex a Société du Taxi Électriquie Parisien (STEP) s automobilkou Toyota založily společný podnik. Cílem projektu byl od počátku podle informací webu electrive.com rozvoj vodíkové dopravy a rozšíření stávající flotily vodíkových taxíků Hype – těch je nyní v provozu kolem stovky.

Původním záměrem bylo, aby Pařížanům sloužilo 600 vodíkových taxíků do konce roku 2020. Podle Franka Marotta, generálního ředitele Toyota France, „by tak vznikla největší vodíková flotila taxislužby na světě“. Naplnění takto ambiciozní mety nabralo zpoždění a řešením má být nová akvizice provozovatele taxislužby Slota. Podle prezidenta STEP Mathieu Gardiese za prodlevu mohou „neobvyklé okolnosti roku 2020“. Gardies také zdůraznil „kvalitu nových finančních partnerů a obnovení podpory ze strany Air Liquide“.

Akvizice dopravce Slota umožnila získat 80 milionů eur od nových investorů, kteří vstoupili do společného podniku. Svůj vklad navýšila i společnost Air Liquide. HysetCo tak má k dispozici nové investice ve výši přes 100 milionů eur.

Infrastrukturu bude dále financovat francouzská státní agentura ADEME, která se zabývá energetikou a ekologií, region Île-de-France (tedy metropolitní oblast Paříže) a společnost FCH-JU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking). První nová čerpací stanice vodíku v Paříži letos vyroste na Porte de Saint-Cloud. V regionu Île-de-France je nyní v provozu kolem pěti vodíkových čerpacích stanic, do roku 2024 by jich by mělo být zhruba dvacet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *