Sada vodíkových vlaků Alstom začne jezdit ve Francii

Zdroj: Pixabay

Francouzský národní dopravce SNCF tento měsíc potvrdil, že objednal 12 vlaků na vodíkový pohon. Testovací provoz ve čtyřech regionech započne v roce 2023.

Vlaky podle informací webu France 24 dodá francouzská průmyslová skupina Alstom a budou fungovat na vodík (palivové články) nebo elektřinu (elektromotor). Celé je to ovšem podmíněno tím, že bude k dispozici trolejové vedení, jak se uvádí ve společném prohlášení. Soupravy jsou navrženy tak, aby ujely až 600 kilometrů na každou vodíkovou náplň, a do standardního provozu by podle generálního manažera Jean-Baptista Eymeouda měly být zařazeny v roce 2025. Smlouva stanovuje cenu 190 milionů eur (přibližně 4,9 miliardy korun) za prvních 12 vlaků.

Každá souprava bude schopná pojmout 218 cestujících. Navrženy jsou tak, aby kombinovaly palubní vodík s vnějším kyslíkem prostřednictvím ve střeše namontovaného palivového článku, který pohání motory. Vlaky budou rovnoměrně rozděleny mezi čtyři regiony ve východní a jižní Francii.

Alstom poprvé testoval tyto prototypy před třemi lety v Německu a nyní zahájil komerční fázi se 41 objednávkami na 72 metrů dlouhé vlakové soupravy. Francouzská firma mimo jiné dodala vodíkové soupravy i do Itálie a Rakouska.

Jedná se o další krok směrem k nulovým emisím ve veřejné železniční dopravě,“ uvedl v prohlášení zástupce francouzských drah Christophe Fanicheta.

Co bude dál?

SNCF v současné době provozuje 1 100 regionálních expresních vlaků, které využívají fosilní paliva, konkrétně naftu. Společnost plánuje všechny je vyřadit do roku 2035. Mimo jiné také testuje alternativní technologie založené na bateriích a „zeleném“ palivu vyrobeném z řepky olejné.

Vodík je společností považován za lídra v závodech ve vývoji využití udržitelných zdrojů energie a snižování emisí uhlíku. Výroba je však nákladná a potřebná elektřina generuje velké množství emisí oxidu uhličitého nebo jiných znečišťujících látek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *