Na Novém Zélandu nahradí zemní plyn vodíkem

Zdroj: Pixabay

Společnost Firstgas Group oznámila v tomto týdnu plán dekarbonizace své plynovodní sítě na Novém Zélandu. Od roku 2030 bude do severozápadní větve soustavy přimícháván vodík, do roku 2050 se má přejít na plně vodíkový provoz.

Časová osa přechodu je zveřejněna na webu Scoop v oficiální zprávě Firstgas Hydrogen Network Trial, která byla publikována rovněž v tomto týdnu. Počítá se v ní s budoucí nabídkou a poptávkou po vodíku na Novém Zélandu a hodnotí se technické praktičnosti a regulační faktory. Vypracování zprávy bylo z 50 procent financováno vládou prostřednictvím grantu pro provinční rozvoj.

Společnost Firstgas potvrdila, že jejich sítě mohou dodávat dostatek vodíku, aby zajistily úplnou dekarbonizaci do roku 2050. Směsi vodíku až o 20 procent snižují emise uhlíku uživatelů zemního plynu, aniž by vyžadovaly jakoukoli změnu stávajících zařízení. Od roku 2030 je možné zavádět je regionálně. Konverze sítí na 100 procent plynného vodíku začnou od roku 2035, což poskytne čas naplánovat výměnu zařízení, která budou využívat čistý vodík.

Zelená je dobrá

Zjištění naznačují, že zelený vodík vyrobený z přebytku obnovitelné elektřiny nahradí fosilní paliva tam, kde je to možné. Vodík bude vyráběn regionálně rozptýlenými elektrolyzéry a distribuován stávajícími místními potrubními sítěmi. Uskladněný zelený vodík bude přeměněn zpět na elektřinu, pokud to bude potřeba k uspokojení poptávky během špičky nebo „suchého období“.

Toto je realistická cesta k nulovým uhlíkovém emisím, která v příštích 15 až 20 let nevyžaduje od spotřebitelů žádnou součinnost,“ uvedl generální ředitel společnosti Firstgas Paul Goodeve. A pokračoval slovy: „Uživatelé zemního plynu mají na svém stávajícím zařízení zajištěnu kontinuální dodávku plynu při nižších úrovních emisí a národ má jistotu stabilního přechodu na plyn s nulovým obsahem uhlíku do roku 2050.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *