Australská vláda podpoří výstavbu elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku

Zdroj: Engie

V Austrálii byly schváleny tři nové závody na výrobu zeleného vodíku. Na jejich financování se podílí z velké části tamní vláda, rozdělí mezi ně přibližně 2,15 miliardy korun (100 milionů dolarů).

Australská agentura pro energii z obnovitelných zdrojů (ARENA) udělila podle informací zveřejněných na webu ABC News společnosti Engie Renewables 42,5 milionu dolarů na výstavbu elektrolyzéru o výkonu 10 megawattů, který by vyráběl vodík ve stávající továrně na výrobu čpavku v Karratha v Západní Austrálii.

Další podpořený projekt spadá pod společnost ATCO, která dostala na výrobu podobného 10megawattového elektrolyzéru 28,7 milionu dolarů. Společnost Australian Gas Networks Limited (AGIG) pak měla obdržet až 32,1 milionu dolarů na další 10MW elektrolyzér.

Všechny elektrolyzéry budou vyrábět zelený vodík, mimo jiné preferovaný ekology. Ministr energetiky Angus Taylor uvedl, že produkt vyrobený v ATCO a AGIG bude nakonec smíchány se zkapalněným zemním plynem.

Jedná se o postupné přiměšování vodíku do naší plynárenské sítě, takže účelem je ve skutečnosti snížit emise uhlíku právě z této sítě. Klíčem je vybudování infrastruktury a dokončení výzkumu a vývoje. Abychom mohli snížit náklady na jeho výrobu, můžeme poskytnout podpůrnou infrastrukturu a poté může soukromý sektor investovat,“ dodal.

Australská vláda navíc oznámila, že se od projektů očekává při jejich výstavbě i po ní zajištění více než 210 nových pracovních míst.

Dobrá energetická politika musí odpovídat investicím

Výkonná ředitelka Australské rady pro vodík Fiona Simon uvítala financování a uvedla, že vybudování některých z největších elektrolyzérů na světě by Austrálii mohlo dostat na globální mapu vodíkových hráčů.

Tento typ investic je podporou, kterou průmysl potřebuje k rozvoji komerčních a rozsáhlých projektů. Měla by být spojena s dobrou politikou zaměřenou na podporu poptávky a zlepšení ekonomiky výroby vodíku, což nakonec zvýší jeho dodávky,“ komentuje Simonová.

I když financování už bylo schváleno, ATCO uvedlo, že počká až do prosince 2022, než učiní konečné investiční rozhodnutí o svém projektu Warradarge. Generální ředitel AGIG pak prohlásil, že společnost dokončuje finanční plánování projektu Wodonga a chce zahájit výstavbu počátkem roku 2022.

Yara Pilbara Fertilizer zahájí výstavbu do konce roku 2021 a elektrárna bude v provozu už v roce 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *