Vodíková baterie Lavo má třikrát vyšší kapacitu než Powerwall 2 od Tesly

Zdroj: Lavo

Vodíkový akumulátor pro domácnost od australského výrobce Lavo není jenom pouhá baterie. Je to celý systém pro elektrolýzu, skladování vodíku a palivový článek v jednom.

Máte doma solární články a chcete být zcela nezávislí na elektrické síti? Pak si musíte vyrobenou elektřinu uchovat na horší časy, tedy na dobu, kdy slunce nesvítí. K uchování elektrické energie již běžně slouží lithiové akumulátory pro domácnosti, například Tesla Powerwall 2. Australská firma Lavo však přišla s důmyslným řešením: uchovávat přebytečnou energii ve formě vodíku. Zařízení může pochopitelně sloužit i bez solárních článků jako záloha v případě výpadku běžné sítě.

Princip systému Lavo je jednoduchý: pomocí elektrické energie (například ze solárních panelů) zařízení rozkládá elektrolýzou vodu na kyslík a vodík. Kyslík v klidu unikne do atmosféry a vodík se uchovává v nádrži pod tlakem 30 barů. V případě potřeby se v palivovém článku, jaký funguje například v automobilech na vodík, slučuje vodík s kyslíkem za vzniku vody a elektrického proudu. Systém Lavo pro uchovávání ekologické energie měří 1680 x 1240 x 400 mm a váží pouhých 324 gramů.

Kapacita vodíkového článku Lavo je přibližně 40 kW, což je třikrát více než u současných akumulátorů Tesla Powerwall II. Průměrná domácnost na takovouto zásobu energie vydrží v chodu dva dny (pokud tedy nemáte bojler na elektriku a nedopřáváte si horkou vanu pětkrát denně). Když zrovna slunce nesvítí a domácí spotřebiče je třeba napájet ze zásob, pomocí palivového článku se z vodíku v zásobníku vytváří elektřina. Aby systém dokázal reagovat opravdu pružně, je vybavený ještě dodatečným lithiovým akumulátorem s kapacitou 5 kWh.

Inteligentní virtuální elektrárna

Podle výrobce systém Lavo má vodíkový systém delší životnost než lithiový akumulátor a také je ekologičtější, neboť na jeho výrobu se nespotřebuje tolik vzácných kovů (zejména lithia), jako se to děje u běžných baterek a akumulátorů.

Nevýhodou vodíkového „akumulátoru“ je menší účinnost než u klasické baterie. Uložení elektrické energie ve formě vodíku a přeměna vodíku opět na elektrickou energii má účinnost kolem 50 %, což je o dost méně než u lithium-iontového akumulátoru.

Systém Lavo má připojení přes Wi-Fi a řídí se a monitoruje pomocí mobilního telefonu. Domácnosti, nebo spíše firmy s vyšší spotřebou energie mohou provozovat více takovýchto zařízení najednou, čímž si vlastně vytvoří jakousi inteligentní virtuální elektrárničku s vodíkem jako ukládacím médiem. Lavo stojí v přepočtu kolem 580 000 Kč, ale koncem roku by to mělo být už jen 490 000 Kč. Pořád to je ale o dost víc, než kolik vynaložíte na Tesla Powerwall 2, který se dá pořídit zhruba za 150 000 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *