V Irsku chtějí budovat vodíkovou mobilitu. Jsou na stejné startovní čáře jako Česko.

Až 80 vodíkových čerpacích stanic chtějí v Irsku postavit do roku 2030. Zatím tam nenajdete žádnou, přestože na trhu už by se mohla prodávat vodíková auta. Nacházejí se tak ve fázi příprav a vyjednávání. Může si ČR zde vzít příklad?

Foto: Bloomberg, Getty Images

V Irsku vznikla skupina, která se chce zasadit o splnění ambiciozního plánu. Konglomerát tvořený průmyslovými i vládními zástupci, včele s automobilkami Hyundai a Toyota, nyní posuzuje možnosti zavádění vodíku ve veřejné i soukromé dopravě. 

Fleetoví zákazníci jako první

Jejich vizí je, že se nejprve budou budovat jednotlivé stanice u fleetových zákazníků, aby se zajistila potřebná poptávka po vodíku. Stanice nebudou mít centralizovanou distribuci, toto řešení by mělo zajistit postupný pokles ceny. Některé stanice mají být otevřené i pro soukromý sektor. Určitý zájem o vodíkové automobily již projevily segmenty jako taxislužby, provozovatelé autobusové dopravy nebo sběr odpadu. 

Velkou výhodou vodíkových automobilů je rychlost tankování paliva, která je srovnatelná s běžnými naftovými nebo benzínovými vozy. To je právě pro fleetové zákazníky rozhodující, protože v autobusové, vlakové či lodní dopravě, případně u policie nebo sanitek je čas silným argumentem. 

Kde vezmou Irové vodík?

Dodávka vodíku, se kterou skupina pracuje, má být zajišťována pomocí obnovitelné elektřiny. Každá z 80 navrhovaných čerpacích stanic pro vodík bude vyžadovat investici od 40 do 52 milionů korun. Vláda zatím nepřijala žádné závazky ohledně pobídek k takovým investicím, ale souhlasila s tím, že vodík vykazuje pro Irsko velký potenciál a že je tu možnost zahrnout tuto variantu do pobídek pro elektromobilitu. 

Cílem skupiny je dosáhnout rovnováhy mezi vodíkovou mobilitou a elektromobilitou z hlediska příležitostí na trhu. „Musíme snížit počet neznámých a zvýšit úroveň jistoty, abychom se mohli přesunout z dosavadní fáze do fáze implementace,“ řekl mluvčí skupiny. 

Vzor pro Česko? 

Irsko je tak v mnoha směrech na stejné startovní čáře jako Česká republika, kde aktuálně nenajdete ani jednu veřejnou čerpací stanici na vodík. Situace se však má změnit v roce 2020, kdy Unipetrol plánuje postavit první tři čerpací stanice. Tento krok již netrpělivě vyhlíží české zastoupení automobilek Toyota a Hyundai.

Zdroj: The Irish Times

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *