Rusko postaví v Arktidě výzkumnou stanici energeticky zásobovanou obnovitelnými zdroji a vodíkem

Nevšední laboratoř nezávislá na dieslovém zdroji vznikne do několika let za severním polárním kruhem. Stane se útočištěm výzkumníků zabývajících se obnovitelnou energií a konceptem chytrého města.

Foto: Institute of Arctic Technologies MIPT

Plně autonomní stanice ponese podle webu Energy Live News poetický název Sněžinka, což je ruské slovo pro sněhovou vločku. Jedná se o iniciativu Moskevského fyzikálně-technického institutu. Výjimečná stavba bude vybudována na poloostrově Jamal v severovýchodní oblasti Sibiře.

Má sloužit jako základna pro výzkumníky i zahraniční partnery a zároveň i jako zkušební a prezentační platforma pro ekologicky vstřícné energetické technologie. Potřebnou energii zde obstará větrná a solární elektrárna. Přebytky budou ukládány do elektrických baterií a vodíkové infrastruktury.

Centrální část stanice bude mít rozlohu 2000 metrů čtverečních. Její modulární struktura obsáhne i dvě laboratoře, spolu s menšími laboratorními zařízeními a kancelářemi. Samozřejmostí je kuchyně, marodka, a dokonce malá kavárna.

Foto: Institute of Arctic Technologies MIPT

Ubytování najdou výzkumníci ve dvou samostatných obytných modulech. Vyžití jim nabídne místnost pro sportovní aktivity s elektrickým rotopedem, kde budou moct pohyb spojit s prospěšnou výrobou energie. Pro potřebu přepravy v nouzových situacích poslouží přistávací plocha pro vrtulníky.

Slavnostní otevření výjimečné výzkumné stanice se plánuje na rok 2022, kdy by zde měl začít působit první mezinárodní tým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *