Projel se už papež vodíkovým papamobilem?

Papež František nedávno obdržel svůj první vodíkový papamobil. Vůz Toyota Mirai je pochopitelně přizpůsobena specifickým bezpečnostním požadavkům, které musí splňovat všechny vozy jeho svatosti.

Automobil, jehož jedinou emisí je vodní pára, pohání systém vodíkových palivových článků. Dojezd papamobilu je přibližně 500 kilometrů. Papamobil má délku 5,1 metrů a výšku 2,7 metrů, což umožňuje papeži stát a kynout davům. Mirai (pojmenovaný podle slova, které v japonštině znamená „budoucnost“) je první sériově vyráběný sedan na vodíkový pohon a byl uveden na trh v roce 2014.

Jak uvedli zástupci Toyoty na svém blogu, vůz je vybaven vysoce intenzivním LED osvětlovacím systémem, pár vlajek vatikánských diplomatů zdobí přední blatníky, další pár zlatých vatikánských insignií pak část zadní. U zadních dveří byly namontovány schůdky, které umožňují snadný přístup na pódium. Na všech stranách je ochranné neprůstřelné sklo.

Detail papamobilu.
Zdroj: Toyota

Že má papež vlastní vodíkový papamobil, je vlastně logický krok. Papež František je totiž známým zastáncem ochrany životního prostředí, jak bylo uvedeno v jeho Laudato si‘ v roce 2015. Příspěvek apeluje na všechny lidi, aby chránili Zemi a změnili životní styl s vidinou zachování „společného domova“ planety Země.

Papež vodíkový papamobil už použil – vedle Toyoty se projel v Dacii…

Podle serveru Ordonews.com byla Toyota Mirai poprvé papeži představena v listopadu 2019 během oficiální návštěvy papeže v Japonsku na Konferenci katolických biskupů. Poté, co papež toto auto několikrát použil během svých cest do zahraničí, byla vyrobena druhá kopie papamobilu, který byl dodán do Evropy letos v říjnu.

Připomeňme, že na podzim roku 2019 byl představen i jiný papamobil založený na modelu Dacia Duster. Vůz upravený pro potřeby papeže byl totiž k vidění už během jeho loňské červnové návštěvy Rumunska.

A ani vodíkový Duster není pro papeže žádnou novinkou. Před čtyřmi lety při návštěvě Arménie jezdil pro změnu v modelu Logan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *