Proč se bude vodík vyrábět i na moři?

Zdroj: Pixabay

Přebytečná energie z větrných elektráren na moři se může využívat pro výrobu ekologického vodíku. Přímo na místě, tedy na větrných mořských farmách, nebo v jejich blízkosti.

Loni v prosinci dosáhla podle webu BBC výroba elektrické energie rekordní úrovně 17,2 GW. Obří větrné elektrárny, umístěné z velké části na mořích, mimo pevninu, však někdy vyrábějí více elektrické energie, než kolik je právě potřeba. Například ve Velké Británii, která využívá řadu větrných elektráren na moři, během loňského prvního lockdownu celková poptávka po elektřině poklesla. Lze tuto přebytečnou energii nějak využít? A jak vyrovnat časový nesoulad mezi výrobou a spotřebou?

Stephen Matthews z poradenské společnosti ERM řešení nabízí: nepotřebnou elektřinou vyrábět vodík a ve formě tohoto plynu ji tak uchovávat. Dolphyn je projekt ERM, jehož cílem je výrobu vodíku v plovoucích větrných elektrárnách technologicky vyřešit. Elektrárny by měly být vybaveny odsolovacím zařízením, které z mořské vody odstraní sůl, a zároveň elektrolyzéry, které takto vyrobenou sladkou vodu elektrickým proudem rozštěpí na kyslík a žádaný vodík. Vodík je palivem budoucnosti, a to nejen pro dopravní prostředky, ale například i pro elektrárny. Vodíku bude potřeba mnohonásobně víc, než činí současná výrobní kapacita.

Nadějné vyhlídky tohoto způsobu uchovávání elektrické energie z obnovitelných zdrojů potvrzuje i zájem dalších velkých hráčů. Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa a energetická firma Siemens Energy vynaložily 120 milion eur (přes 3 miliardy korun) do vývoje mořské větrné turbíny se zabudovaným elektrolyzérem.

Německá firma Tractebel zkoumá možnost výstavby velkokapacitní výrobny vodíku na moři poblíž větrných elektráren. Britská společnost Neptune Energy se pokouší přestavět vrtnou plošinu na výrobnu vodíku. Vodík by měl proudit do Nizozemska potrubím, které v současnosti slouží k přepravě zemního plynu.

Nadšení pro výrobny vodíku u větrných elektráren neživí jenom ekologické ohledy a politické či legislativní závazky, ale také čistý hospodářský kalkul. Vysokokapacitní elektrolyzéry pro výrobu vodíku jsou nyní mnohem dostupnější a náklady na výstavbu větrných elektráren klesají.

Další projekt v této oblasti je Oyster, za nímž stojí konsorcium, jehož členy jsou dánská energetická firma Ørsted, britský výrobce elektrolyzéru ITM Power a dalších firmy.

V první fázi bude větrná turbína napájet elektrolyzér na pevnině a vodík se bude vyrábět tam. ITM však hodlá navrhnout zařízení natolik kompaktní, aby je bylo možné namontovat přímo do větrné turbíny. Generální ředitel ITM Grama Coley připomíná, že je mnohem snazší skladovat molekuly ve formě vodíku než elektrony v bateriích. Konsorcium Oyster chce představit ukázkové zařízení do roku a půl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *