Polský výrobce autobusů Solaris představil svůj vodíkový model

Zdroj: SolarisBus

V posledních lednových dnech několik polských měst hostovalo oficiální prezentace vodíkového autobusu od společnosti Solaris.

Vodíková hromadná doprava je v globálním měřítku jedním z hlavních směrů rozvoje veřejné přepravy s nulovými emisemi. Prezentace autobusu Solaris Urbino 12 se stala podle informací uvedených na webu Automotive World pro polská města příležitostí získat vhled do nové vodíkové technologie. Hosté akce se mohli jak seznámit s vozidlem, tak promluvit si se zástupci výrobce, a dokonce se autobusem i projet.

Zájem ze strany měst roste

Série prezentací vodíkového autobusu Solaris Urbino 12 odstartovala 27. ledna ve slezském Jaworzně, které jako město důsledně dodržuje plán aplikace technologií s nulovými emisemi. A díky spolupráci se společností Solaris v letošním roce dosáhne tamní provozovatel dopravy 80% podílu bezemisních strojů v celé flotile.

Následujícího dne dorazil vodíkový autobus do depa Wola Duchacka v Krakově.

Tyto autobusy nás určitě zajímají a chceme je vyzkoušet v provozu. MPK má v současnosti v Krakově deponováno asi 600 autobusů, z toho 150 vozidel je použito na příměstských linkách. Myslím, že právě tam by mohly být vodíkové autobusy vyslány,“ vyjádřil se Mariusz Szałkowski, viceprezident krakovského provozovatele dopravy MPK.

Prezentace autobusu byla úspěšná i na dalších třech zastávkách v Koninu, Włocławku a Poznani, kde zastupitelé měst a tamních dopravců představili své vodíkové ambice a plány na zařazení autobusu do provozu.

Nesporné výhody

Elektrické autobusy znamenají začátek udržitelné a ekologické politiky v dopravě. Vodíkové autobusy jsou však dalším krokem. Předložili jsme žádost Národnímu fondu pro ochranu životního prostředí a vodního hospodářství, která zahrnuje dodání 84 vodíkových autobusů v letech 2022 až 2024, 38 autobusů o délce 12 metrů a 46 autobusů o délce 18 metrů. A rozhodnutí směřuje ke šťastnému konci,“ nastiňuje plány do budoucna Wojciech Tulibacki, generální ředitel provozovatele dopravy MPK Poznań.

Stále více polských samospráv, provozovatelů veřejné dopravy a institucí si všímá výhod vodíku jako zcela čistého zdroje energie. Krátké tankování, jejich dostačující dojezd, nulové nežádoucí emise, moderní tepelné čerpadlo CO2, vysoký komfort pro cestující a tichý provoz lákají k jejich častějšímu zařazování do dopravy oproti běžně využívaným „kolegům“ na fosilní paliva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *