Loď na palivové články bude převážet stlačený vodík

Zdroj: Ballard Power Systems Inc.

Kanadský výrobce palivových článků Ballard Power Systems podepsal nezávazné memorandum o porozumění s Global Energy Ventures za cílem vývoje nové lodi s názvem C-H2, poháněné palivovými články. Plavidlo by mělo sloužit k přepravě stlačeného zeleného vodíku.

Global Energy Ventures bude podle informací webu WFMZ-TV ve společném projektu zodpovědné za design konstrukce, vývoj, financování a provoz lodi C-H2, spolu s integrací požadovaného energetického systému. Ballard se zase postará o návrh systému palivových článků na základě firemní technologie FCwaveTM. Vše směřuje k integraci palivových článků do konstrukce plavidla. Systém FCWaveTM využívá palivo ze stlačeného zeleného vodíku uloženého ve speciálních „bombách“ na palubě lodi.

Technologie vodíku a palivových článků poskytuje přesvědčivou cestu k dekarbonizaci námořního sektoru jako jedné z klíčových možností pro střední a těžkou dopravu. Naše výrobky zde nabízejí obzvláště zajímavou nabídku přidané hodnoty. Spolupráce s Global Energy Ventures nám umožní pokročit v integraci vodíkových palivových článků a skladování paliva v megawattovém měřítku na palubě velké námořní lodi. Těšíme se na spolupráci s GEV na vývoji vizionářské lodi C-H2,“ vyjádřil se Rob Campbell, obchodní ředitel společnosti Ballard.

Očekává se, že výkon potřebný pro funkčnost lodi C-H2 v malém měřítku bude pod 10 megawattů (MW). V plném rozsahu pak požadavky lodi na pohonný výkon vzrostou na přibližně 26 MW. Začleněn bude i ochranný systém pro skladování 2 000 tun stlačeného zeleného vodíku.

Toto memorandum je významným krokem v našem vývoji lodi C-H2. Vodíkové palivové články jsou totiž nyní v čele technologií s nulovými emisemi pro lodní dopravu. Těšíme se na spolupráci se společností Ballard na vývoji systému palivových článků a energetických požadavků lodi C-H2 v souladu s naším vývojovým programem pro vodíkovou námořní dopravu ve velkém měřítku,“ zakončil Martin Carolan, výkonný ředitel Global Energy Ventures.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *