Dopravce Gebrüder Weiss si pořídil první náklaďák na vodík

Zdroj: Hyundai

Logistická a dopravní firma Gebrüder Weiss, která působí i v České republice, převzala nový nákladní automobil Hyundai XCIENT Fuel Cell, který je poháněný vodíkem. Provoz tohoto vozu dokáže ušetřit až 80 tun CO2 ročně.

Pandemie koronaviru poněkud odpoutala pozornost od klimatické změny, logistický sektor však i nadále hledá alternativní způsoby pohonu vozidel. Pořízením vůbec prvního vodíkového nákladního vozu Gebrüder Weiss potvrzuje svoji ekologickou angažovanost. Naším cílem je získat další zkušenosti s využitím této technologie a hledat možnosti jejího širšího využití,“ říká Wolfram Sender-Weiss, generální ředitel Gebrüder Weiss.

Hyundai XCIENT Fuel Cell je 36tunové nákladní vozidlo určené k přepravě přibližně 25 tun zboží s dojezdem kolem 600 kilometrů. Automobil je poháněn elektrickým motorem o výkonu 350 kilowattů, který je napájen elektřinou z vodíkových palivových článků. Místo znečišťujících látek tak z výfuku uniká do okolí pouze vodní pára,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR. Síť vodíkových čerpacích stanic vzniká postupně po celé Evropě včetně České republiky. Švýcarská síť čerpacích stanic na vodík se stále ještě průběžně buduje, ale je už dostatečně komplexní na to, aby umožnila použití těchto vozidel v celé východní části státu. Gebrüder Weiss bude svůj první vodíkový nákladní vůz primárně používat pro zákazníky z odvětví obnovitelné energie. Podle výrobce má být do konce roku 2021 vyrobeno a dodáno 2 000 takových vodíkových nákladních vozidel.

Pro Gebrüder Weiss představuje používání vodíkového nákladního vozidla další krok k testování technologií pohonu, které v reálném provozu dokážou šetřit životní prostředí. Logistická společnost již provozuje také několik nákladních vozidel na plyn v Rakousku, Německu a Srbsku, stejně jako plně elektrická vozidla v oblastech Vídně a Grazu. Gebrüder Weiss je také členem sdružení H2 Mobility Switzerland Association, které navrhlo a implementovalo první ekosystém pro praktické využití vodíku k pohonu vozidel na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *