Cena akcií firem vyrábějících palivové články letí nahoru!

„Růst cen akcií vzbuzuje u těch, kteří vkládají naděje do vodíku, přesvědčení, že tato technologie bude profitovat z dekarbonizace globální ekonomiky,“ píše se v článku uveřejněném na webu prestižního deníku Financial Times.

Foto: Pxfuel

Pravdou je, že především společnosti vyrábějící vodíkové palivové články zaznamenaly v posledních měsících markantní nárůst ceny akcií obchodovaných na burzách. Jedná se o nejlepší výsledek za 10 let.

Akcie britské Ceres Power navýšily svou hodnotu o 57 % za rok bez toho, aby tato společnost vykazovala jakýkoli zisk. Ztráty v segmentu palivových článků mají v účetnictví i kanadská firma Peers Ballard Power a americké Plug Power. Hodnota jejich akcií přesto dokonce vystoupala na 300 % ceny z počátku roku.

Vodík je cool

Za zotavením tohoto průmyslového sektoru stojí podle Phila Caldwella, generálního ředitele Ceres Power, uvědomění si, že přechod od fosilních paliv „nebude jen záležitostí baterií, ale budou potřeba také palivové články“.

Určitý signál pozitivního vývoje mohou podle Financial Times vysílat i velká jména, která investují do společností vyrábějících palivové články. Společnosti Bosch a Cummins kupříkladu vložily už přibližně miliardu dolarů do takto specializovaných firem v průběhu posledních let. Největší čínský výrobce motorů Weichai Power vlastní podíly jak v Ceres Power, tak Peers Ballard Power.

Někteří investoři jsou ale naopak opatrní, pokud jde o investice do vodíku. Pamatují si totiž situaci z přelomu milénia, kdy „vodíkové“ akcie zažívaly podobný boom – a následný pád. Zájem k technologii vodíkových článku tehdy obrátily velké automobilky. A cena za akcii Ballardu pak v září 2000 vystoupala až na rekordních 165 dolarů. Dva roky nato se ale už obchodovaly za 15 dolarů za kus.

Pořádně se nadechnout

Dvacet let vývoje technologií i trhu přesto může znamenat stěžejní rozdíl a výhodu. Analytici z obchodní banky Panmure Gordon konstatují, že šlo o něco jako „rozvážnou pauzu před tolik potřebným nadechnutím“.

Experimentální vodíkový článek. Foto: NASA

Zhodnocení akcií popoháněla v poslední době také vlna investičních fondů zaměřených na environmentální či sociální faktory. „Jde o součást světského vzývání udržitelnosti, které dle mého názoru pár let požene trh nahoru,“ předvídá Craig Irwin, analytik z investiční banky Roth Capital.

Největší překážkou výraznějšího rozšíření bezemisních vodíkových technologií, se kterými se budoucnost tohoto segmentu spojuje, je prozatím vysoká pořizovací cena výroby zeleného vodíku. Aktuálně vyjde v USA zelený vodík vyráběný elektrolýzou na 3,50 dolaru (něco přes 80 českých korun). Podle prognóz je ale třeba, aby cena klesla až na 2 dolary (cca 46 korun), než bude schopný tržní konkurence s vodíkem vyráběným za využití fosilních paliv, což by ale mohlo trvat další dekádu.

Asie rozhodne

Velké naděje jsou vkládány do vývoje v Asii. Jen Čína, Jižní Korea a Japonsko dohromady plánují uvést na silnice miliony vozidel na vodík. To může výrazně pomoct k zvýšení konkurenceschopnosti této technologie a snížení ceny. Podobným způsoben masová výroba lithium-iontových baterií v Asii pomohla snížit cenu o 80 % za kilowatthodinu od roku 2010.

Tytéž ekonomiky, které zavedly baterie, nyní začínají zavádět palivové články jako příští velkou technologii, která je potřeba,“ vidí budoucnost optimisticky Phil Caldwell z Ceres Power. „Před dvaceti lety vývoj předbíhal svou dobu, nyní ale už je trh na to připravený.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *